در مورد رمان «دکتر داتیس»

منتشرشده به‌تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۹۲؛

زمانی که دانشجوی ترم دوم دانشکدهٔ دندان‌پزشکی شهید بهشتی بودم.

 

دکتر داتیس، داستان دندان‌پزشکی است که در تبریز درس خوانده و حالا بعد از کار کردن در شمال، به شهرک ساسنگ نزدیک تهران می‌آید. کل داستان در همین شهرک می‌گذرد، پر از توصیف مریض‌ها و محیط آن شهرک.

کتاب ۷ فصل دارد. اسم فصل‌ها، اسم حوادث طبیعی آشنای دور و برمان است؛ مثل «ابر» و «آفتاب» که اسم فصل اول و دوم کتاب است. از اسم فصل‌ها، می‌شود حوادث مهم فصل را هنگام خواندن حدس زد. حتا می‌شود فهمید که کتاب «ابری» شروع می‌شود، کم‌کم «آفتابی» می‌شود، به تدریج «باران» به «تگرگ» تبدیل می‌شود، بعد هم نوبت «رنگین‌کمان» یا همان عاشق‌شدن دکتر داتیس است و با «برف» و «مهتاب»، کتاب تمام می‌شود. پایانی کاملن مهتابی؛ مثل همان لحظات از بعضی شب‌ها که آدم فقط می‌خواهد ساکت باشد و نمی‌تواند چیزی بگوید.

کتاب پر است از اصطلاحات پزشکی و دندان‌پزشکی. برای خودم هم که ترم دوم دندان‌پزشکی را تمام کرده‌ام، یک وقت‌هایی روی اعصاب بود؛ حالا یک نفر ناآشنا (و نه حتا متنفر از این اصطلاحات) که واویلا. می‌شد بدون این همه اصطلاحات هم همین کتاب را نوشت. گاهی احساس می‌کردم که نویسنده می‌خواهد اطلاعات خودش را به رخ خواننده بکشد. شاید هم نویسنده بی‌تقصیر است و این خصوصیت اخلاقی خود «دکتر داتیس» است؛ همان خصوصیتی که منشی اول دکتر داتیس، خانم عزتی، موقع رفتن به او گفت. شاید دانش‌جوهای ترم ۷ و ۸ به بالای پزشکی و دندان‌پزشکی، مناسب‌ترین گروهی باشند برای خواندن کتاب. بقیه احتمالن لذت چندانی نخواهند برد. البته شاید کتاب برای کسانی هم که در انتخاب رشته بین پزشکی و دندان‌پزشکی به شک افتاده‌اند، مناسب باشد! مثلن همان‌جایی که «دکتر مستوفی» از سختی‌های پزشکی می‌گوید و سر و کله‌زدن مداوم‌اش با مردم.

من کتاب را از راه وبلاگ خود نویسنده شناختم. ظاهرن، «دکتر داتیس»، همان «دکتر حامد اسماعیلیون» است و ما با خود نویسنده طرفیم.
آخر فصل ۶ و کل فصل ۷ را با کمی بغض خواندم. نمی‌دانم، شاید حوادث این چند مدت هم تاثیر داشت روی این بغض، اما به نظرم پایان کتاب، پایان تاثیرگذار و خوبی است.

پ.ن: آدرس وبلاگ نویسنده (که البته دیگر در آن چیزی نمی‌نویسد):
http://83631.persianblog.ir/

موارد مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *