در مورد کتاب‌های «شما که دیروز مرد بودید!» و «آقای کامل، خانم پارسیل»

دندانه در نوروز سال ۱۳۹۶ یک مسابقهٔ خاطره‌نگاری با نام «دندان‌نگار» برگزار کرد. افراد زیادی در آن شرکت کردند و دندانه نیز بر آن شد که آن را به‌صورت کتابی چاپ کند و حاصل آن دو کتاب «شما که دیروز مرد بودید!» و «آقای کامل، خانم پارسیل» گردید که نوروز ۱۳۹۷ منتشر شد. قبل از انتشار این کتاب، مدیر نشر دندانه، دکتر سیامک شایان‌امین به من نیز پیشنهاد ارسال خاطره را دادند، اما به‌جز خاطره‌های معمول که هر دانشجوی دندان‌پزشکی با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند (و البته در دانشکدهٔ دندان‌پزشکی شهید بهشتی انگار بعضی از این موارد برجسته‌ترند) چیزی به ذهنم نرسید. هر چند که پس از خواندن کتاب، فهمیدم که سطح کلی خاطرات مطرح‌شده در این کتاب (از لحاظ جذابیت) چندان هم بالا نبوده و من هم احتمالن می‌توانستم خاطره‌ای را (تلخ یا شیرین) نقل کنم.

کتاب «شما که دیروز مرد بودید» تعداد ۱۰۴ خاطره و کتاب «آقای کامل، خانم پارسیل» نیز ۱۰۷ خاطره دارد (جمعن ۲۱۱ خاطره). حجم هر دو کتاب مساوی و دقیقن ۱۶۸ صفحه است و این کتاب‌ها با برگهٔ کاهی چاپ شده‌اند. من اوایل از برگهٔ کاهی زیاد خوشم نمی‌آمد، اما بعد از خواندن اولین کتاب با برگ کاهی (که کتاب آخرین انار دنیا از بختیار علی و به زبان اصلی بود) فهمیدم که این برگه‌ها در عین مزایای محیط زیستی‌شان، کم‌تر هم چشم را اذیت می‌کنند و برای خواندن طولانی‌مدت تا حدی مفیدترند. خاطرات بیش‌تر از دندان‌پزشکان است و تعداد کمی خاطره از بیماران و دانشجویان نیز وجود دارد. همان طور که گفتم، خاطرات به‌صورت کلی سطح چندان بالایی ندارند، اما با برخی از خاطرات از ته دل خندیدم (مثل خاطرهٔ ادرارکردن بچه روی لولهٔ آب) و با برخی از خاطرات نیز حقیقتن گرخیدم (از جمله خاطرهٔ به آتش‌کشیدن فانتوم). بعضی از خاطرات نیز چندین بار تکرار شده‌اند؛ از جمله این که بیماران به‌جای عکس رادیوگرافی، عکس پرسنلی با خود آورده‌اند یا این که بیماران برای تزریق دندان‌پزشکی شلوار خود را پایین کشیده‌اند.

کتاب طبق انتظار نثر روانی دارد و می‌توان به‌راحتی آن را خواند. من این دو کتاب را در کم‌تر از ۶ ساعت و در یک روز خواندم و همین نشان‌دهندهٔ سادگی و البته جذابیت این کتاب برای دندان‌پزشکان است. من با این کتاب احساس همذات‌پنداری کردم و از بعضی خاطرات هم مسائلی را آموختم. شاید این کتاب برای دانشجویان سال اول دندان‌پزشکی جذاب نباشد (یاد ترم دوم افتادم کتاب «دکتر داتیس» از دکتر حامد اسماعیلیون را خواندم و چقدر از استفاده از اصطلاحات دندان‌پزشکی ساده‌ای که آن موقع بلد نبودم، بدم آمد). در هر صورت به نظرم این کتاب می‌تواند برای دندان‌پزشکان و دانشجویان دندان‌پزشکی گزینه‌ای مناسب برای پرکردن اوقات تعطیل یا آخر هفته باشد و می‌توان تا مدت‌ها به بعضی از این خاطرات فکر کرد و خندید (و شاید هم در دل گریه کرد).

این کتاب را به‌صورت اینترنتی می‌توان از dandane.org تهیه کرد.

موارد مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *